hernie de disc

Hernie de disc

Postata de mmbbrrcc cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! In urma efectuarii unui rmn am primit rezultatul:reducerea lordozei lombare fiziologice .Hernie mediana si paramediana bilateral L5- S1 ,cu contact radicular L5 stanga extraforaminal si S1 bilateral .Protruzie discala circumferentiala L4-L5 ; amprenta foraminala stanga realizata de apofiza articulara la acest nivel . Acesta a fost rezultatul rmn-ului si doresc sa stiu daca este urgenta operatia sau poate fii tratata medicamentos , durerile dupa o luna si ceva s-au redus cat de cat ... am avut si semipareza picior stang .Va rog astept un raspuns urgent .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul neurochirurg pentru evaluare si aprecierea necesitatii interventiei chirurgicale ( in functie de intensitatea simptomelor, raspunsul la tratament, imaginea pe filmul RMN, etc).