dureri de spate

Hernie de disc

Postata de criss_bitu2004 cu 12 ani in urma.

VA ROG SA-MI DESCIFRATI ACEST DIAGNOSTIC:
PROTRUZIE DISC L4-L5 CU DISC FISURAT, SCOLIOZA DORSO-LOMBARA

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

scolioza dorso-lombara inseamna ca aveti o deviatie a coloanei in plan frontal mai mare decat normalul.
protruzia discului L4-L5 inseamna ca aveti o hernie de disc lombara. daca aveti si simptomele specifice(si banuiesc ca le aveti din moment ce ati facut aceste analize), in functie de cat de mare este protruzia, puteti urma un tratament medicamentos care va poate ameliora durerile. daca protruzia este importanta si in urma tratamentului simptomatologia nu se amelioreaza, se poate pune problema operatiei.

va urez o seara buna