Durere noada

Hernie de disc

Postata de andradiana410 cu 8 ani in urma.

Buna seara, am 18 ani, iar de 2 zile ma doare foarte tare noada. Durerea se lasa si in jos pe posterior si putin pe piciorul stang. Ma doare in absolut orice pozitie as sta. As vrea sa imi spuneti ce ar putea fi. Tin sa mentionez ca ambii parinti sunt operati de hernie de disc si 2 doi dintre bunici. Am incercat sa ii protejez cu am putut si sper sa nu fi patit si eu la fel ca ei. Sper sa nu fie ceva grav. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , data fiind simptomatologia dumneavoastra este indicat sa consultati un neurolog si sa faceti un CT de coloana lombara pentru o evaluare corecta si completa a problemei cat si pentru tratament de specialitate . Tratamentul medicamentos consta in administrarea de antiinflator si miorelaxat si incetarea oricarei activitati fizice care favorizeaza aceasta durere (ridicatul de greutati , sportul)