Durere lombara cu paralizie pe membrul stang.

Hernie de disc

Postata de lucian.moga cu 10 ani in urma.

Buna ziua.

De 3 ani apar aceste dureri cand si cand la inceput, dar de 5 luni nu mai vrea sa ma lase.

Am facut 2 RMN-uri, unul la coloana, altul la bazin.
La coloana concluzia este: Protruzie discala extraforamenala L5-S1 dr, cu contact discoradicular, iar la bazin: Sacroileita bilat cronica, cu fenomene inflamatorii acute pe partea stanga.

Problema este ca doi neurochirurgi mi-au spus sa nu-mi fac griji ca nu este hernie de disc, iar unu ca este doar posibil sa fie. Am luat tratamentele recomandate de toti (antiinflamatoare), dar durerea dispare doar pe moment...

Ce imi recomandati sa fac mai departe?

Multumesc tare mult.

Raspunsuri (4)

Marilena

acum 10 ani

Buna ziua,

Eu am avut hernie de disc cu migratie pe canal, am refuzat operatia (in *94) si am facut timp de 30 de zile acupunctura si masaj la cabinetul unui terapeut chinez si medicamente din plante(nu stiu sa va spun ce contineau , le cumparam tot de la el).Mi-am recapatat piciorul in conditiile in care la spital mi-au spus ca daca nu ma voi opera voi paraliza.De atunci am ami avut rar dureri,pe care le tratez de fiecare dat tot la domnia sa.Are cabinetul in Bucuresti,la iesirea din Pasajul Obor pe sensul de mers catre P-ta Victoriei.
Insanatosire grabnica!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati si medicul reumatolog ( daca nu ati facut-o pana acum) pentru investigarea acelei sacroileite descrise pe RMN.

lucian.moga

acum 10 ani

Nu am facut-o inca, dar am mai primit recomandarea asta. Deci ma voi prezenta de urgenta in fata unui reumatolog. Multumesc mult tare pentru recomandare.

encica bogdan

acum 10 ani

Salut! Aceeasi problema o am si eu..Am mers la o gramda de doctori,dar durerea nu disparea.in final am ajuns la dn.a doctor mihailov claudia din Cta,dansa este neurolog reumatolog.sigur o sa te puna pe picioare,merita sa incerci..sanatate multa