Ce trebuie să fac in situația mea? Și cît de gravă este situația în care mă aflu??

Hernie de disc

Postata de Utilizator11724131600 cu 2 luni in urma.

Bună ziua, Am fost diagnosticat cu uncartroza incipienta. Debord discal C5 cu minime îngustari foraminale cu, conflicte radiculare. Îngustare foraminale C6-C7 în stânga, conflict radicular stîng. Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In functie de diagnosticul primit, situatia dvs., chiar daca este serioasa, poate fi gestionata cu ajutorul unui plan de tratament adecvat.

Tratamentul pentru uncartroza incepe de obicei cu masuri conservatoare, cum ar fi: schimbarea stilului de viata (pentru a reduce stresul pe articulatii), exercitii fizice (pentru a imbunatati forta muschilor si flexibilitatea), medicamente analgezice si antiinflamatoare, terapie fizica si in unele cazuri, injectii cu corticosteroizi in articulatie.

Debordul discal, poate provoca durere si discomfort si poate afecta calitatea vietii. Adesea poate fi tratat cu succes prin terapie fizica, medicatie pentru reducerea inflamatiei si durerii, si schimbari ale stilului de viata pentru a proteja coloana vertebrala.

Daca aceste tratamente conservatoare nu functioneaza sau daca simptomele se agraveaza, este posibil ca medicul sa recomande o interventie chirurgicala. Discutati cu acesta despre optiunile disponibile si care sunt riscurile si beneficiile lor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/reumatismele-degenerative-artroza-si-spondiloza_1653