Ce parere aveti de eficacitatea elongatiilor vertebrale in tratarea unei protuzii discale cervicale?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11722449327 cu o luna in urma.

Tin sa menționez ca protuzia este asimptomatica,nu am dureri. Am
fost descoperita întâmplător la un rmn. Îmi e teama ca elongatiile sa nu agraveze problema.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Elongatiile vertebrale, cunoscute si sub denumirea de tractiuni vertebrale, pot fi un instrument de gestionare eficienta pentru unele persoane cu protuzii discale, inclusiv in regiunea cervicala.

Procedura vizeaza reducerea presiunii asupra nervilor spinali prin crearea de mai mult spatiu intre vertebre. Aceasta poate ajuta la ameliorarea simptomelor cum ar fi durerile cervicale sau de cap, amorteala sau slabiciunea in brate.

Totusi, in cazul tau specific, unde protuzia discala este asimptomatica, discutia devine mai complexa. Pe de o parte, daca nu aveti simptome, s-ar putea sa nu fie necesara nicio interventie. Pe de alta parte, tractiunile vertebrale pot ajuta la mentinerea sanatatii discurilor intervertebrale si la prevenirea aparitiei eventualelor simptome.

Ac***a in vedere ca fiecare caz este unic, si rezultatele tractiunilor vertebrale pot varia, decizia asupra celor mai potrivite modalitati de gestionare a situatiei dvs. ar trebui sa fie luata impreuna cu medicul dvs.

Fiind o procedura neinvaziva, riscul de a agrava problema este relativ redus. Totusi, exista si cateva potentiale efecte secundare ale tractiunilor vertebrale, inclusiv dureri temporare, spasme musculare sau agravarea simptomelor existente.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/spondiloza-cervicala-cum-sa-mentinem-sanatatea-coloanei-vertebrale_20145
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/sanatatea-coloanei-vertebrale_11272
sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/beneficiile-exercitiilor-pilates_10177