Bunăziua! Azi am primit rezultatul de la IRM la concluzi scrie ,:Herniededisc L5 ,S1prasagitala ?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11722863239 cu o luna in urma.

Concluzie: hernie de disc L5 S1 parasagitala stângă cu conflict radicular stângă.
Protruzi discale L3-L4 ,L4-L5 fără contact radicular .
Ce este de făcut ,cum ma protejez
Trebuie sa ma operez s.au pot sa ma refac cu tratament..Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In functie de severitatea simptomelor si de rezultatele testelor, tratamentul unei hernii de disc L5 S1 poate varia de la simple masuri conservative pana la interventii chirurgicale.

Tratamentul initial al unei hernii de disc L5 S1 este de obicei conservator. Acesta poate include: repaus la pat, fizioterapie, exercitii de reabilitare, tractiuni, hidrokinetoterapie, medicamente (antiinflamatoare, analgezice, miorelaxante), infiltratii periradiculare.

Tratamentul chirurgical este de obicei indicat daca simptomele nu raspund la tratamentul conservator sau daca exista semne de deteriorare neurologica progresiva.

Este important sa discutati cu medicul dvs. despre toate optiunile disponibile, ac***a in vedere gravitatea simptomelor dumneavoastra, starea generala de sanatate, preferintele personale si riscurile percepute.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557