ce pot sa am eu?

Hernia inghinala

Postata de Elena28266563 cu 14 ani in urma.

Am dureri in jurul ombilicului,este de culoare rosie(iritat) si din cind in cind mai curge si un lichid din el, dar ma doare rau si spatele.Mentionez ca depun munca la birou,nu fac eforturi fizice.Am o greutate de 100Kg si inaltime de 1,78 m.Ce se poate intimpla cu mine fara sa merg la un medic specialist?

Raspunsuri (5)

ionica

acum 14 ani

Ai probleme cu constipatia? Mergi sa te vada un specialist gastroenterolog.

Sheila

acum 14 ani

te-ai lovit sau zgatiat in zona aceea? Poate fi vorba de o infectie dar nu stiu ce ar fi putut sa o provoace

Adrienne

acum 14 ani

Ae fi bine sa-ti faci curaj si sa consulti un medic gastroenterolog ,sa-ti faca si o ecografie abdominala. Ar putea fi o hernie ombilicala,cauzata printre altele si de obezitate,sau o infectie...... oricum este o problema care trebuie tratata cu toata seriozitatea. Multa sanatate !

teo

acum 14 ani

Am dureri dupa operatia de hiernie anghinala dreapta dupa 8luni de la operatie Medicu spune caeste normal este adevarat? ce trebuie sa fac?

gina

acum 14 ani

Am hernie inghinala de cand eram foarte mica.Acum am 23 de ani.Pana acum vreo 2 ani aveam dureri destul de dese obserc***a ca aparea o umflatura in zona inghinala ce nu imi permitea sa mai stau in picioare sau sa ma sprijin pe piciorul drept, hernia fiind dispusa in partea dreapta a abdomenului.Nu stiu daca m-am nascut cu ea sau am facut-o in decursul anilor dar stiu ca m-am nascut la 6 luni si 2 saptamani si iau in considerare posibilitatea in care canalul dintre peretele abdominal si organele genitale sa nu se fi inchis.Din fericire in ultimii 2 ani nu am mai avut dureri atat de dese cu exceptia momentelor cand stranut si uit sa ridic piciorul pentru a reduce presiunea ce se formeaza in abdomen sau datorita oboselii.Ma gandesc la posibilitatea de a ma opera dar tot aman momentul pentru ca mi-e teama si as vrea sa stiu daca e absolut necesara ac***a in vedere posibilitatea ca peretele abdominal sa se slabeasca pe parcursul anilor astfel incat hernia sa se mareasca???va multumesc