HEPATITA C

Hepatita

Postata de virginiajesyka cu 13 ani in urma.

AM FACUT CRIZE BILIARE AM FOST LA URGENTA PE URMA MI-AM FACUT NISTE ANALIZE VIREMIA SI L-A ANTICORPI ANTI HCV A IESIT POZITIV , SE POATE SPUNE DIN PRIMA CA AM HEPATITA C,SAU MAI TREBUIE SA FAC ALTE ANALIZE SANT INGROZIT

Raspunsuri (11)

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Nu am inteles daca ati facut viremia, adica nr. de copii de ARN viral/ml, sau ati testat Ac anti VHC care au iesit vpozitivi.
Viremia in orice valoare arata infectia cu virusul C.
Ac antiVHC pozitivi sunt de obicei semn de infectie dar persista in sange si daca infectia s-a vindecat. Pt siguranta, trebuie confirmarea infectiei cu Westernblot sau viremia.
Chiar daca aveti hepatita C, nu e sfarsitul lumii, exista diverse terapii, nu va stresati pt. ca stresul face rau ficatului si organismului.
Sanatate!

iulia b. constanta

acum 13 ani

As vrea sa o intreb pe doamna doctor daca viremia se poate face si la o luna (maxim) de cand am intrat in contact cu virusul.

Ionela

acum 13 ani

Da, viremia e prezenta incepand cu 1-3 saptamani de la infectie. Daca e pozitiva, inseamna ca ati luat virusul, daca e negativa, ati scapat. Succes si sanatate!

virginiajesyka

acum 13 ani

BUNA ZIUA D-NA DOCTOR ,VA ROG FRUMOS SA-MI EXPLICATI CE INSEAMNA P-HCV GENOTIP 1b , P-HCV-RNA quantitativo 2415702 Ul/ml este nevoie de tratament la acest tip de hepatita cu rescpec multumesc anticipat

virginiajesyka

acum 13 ani

va rog un raspuns va rog !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

andreia

acum 13 ani

Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc

virginiajesyka

acum 13 ani

de ce nu ne ajuta cineva macar cu un raspuns ??????????????

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua!
Pt. Virginia: analizele arata infectia cu virus C subtipul 1(exista mai multe subtipuri ale aceluiasi virus) si o viremie destul de mare. Tratamentul cu interferon este indicat, chiar daca nu se garanteaza vindecarea, e incetinita evolutia bolii si scade posibilitatea de progresie spre ciroza.
Pt.Andreia: daca sotul are Ac anti VHC negativi si viremia prezenta, transaminaze usor crescute, dar bilirubina mult crescuta, se poate sa fie la sfarsitul unei hepatite acute cu VHC, care se poate croniciza.
Daca are Ac antiVHC pozitivi, are o boala cronica, in puseu de citoliza. Sa faca si electroforeza proteinelor + ecografie abdominala.
Sanatate tuturor!

DAN

acum 11 ani

Am marker hepatic AcHVC>11,00 cum este viremia aproximativ.Va multumesc mult.

DAN

acum 11 ani

Nu ma ajuta cineva macar cu un raspuns ??????????

BOGDAN

acum 11 ani

buna seara...as avea o intrebare pentru doamna doctor...miam facut analizele adica ag hbs si mia iesit negativ si anti hcv pozitiv cu o valoare de 16.686...ce ar trebui sa fac mai departe..si ce reprezinta acea valoare.?am varsta de 23 de ani....si sunt foarte speriat...multumesc frumos