AM SCAPAT DE SINTAGMA PURTATOR SANATOS

Hepatita

Postata de 67dan cu 10 ani in urma.

AcVHD-IgG-NEGATIV
Anti-HBe 0, 03
Anti_HBe_i-POZITIV
HBeAg 0, 342
HBeAg_I -NEGATIV
HBsAgQ2 0, 17
HBsAgQ2_I NEGATIV
HCV_3 0, 11
HCV_3_I NEGATIV
Ac anti Hbs POZITIV

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Prezenta ac anti Hbs arata ca organismul a invins infectia.

67dan

acum 10 ani

TRAIESC CU TEAMA SA NU FIE VORBA DE O HEPATITA OCULTA, CARE POTRIVIT MAJORITATII SITEURILOR SPUNE CA ACEASTA SE PRODUCE SI CHIAR ATUNCI CAND AGHBS ESTE NEGATIV SI VIREMIA ESTE DETECTABILA.
SUNT UN PIC LINISTIT CE AM GASIT INTR-UN STUDIU AL SPITALULUI CANTACUZINO:

3. Profil VINDECAT:
a) AgHBs-/Ac antiHBs+/Ac antiHBc+/ADN.HVB-/ALT = Normal.
Un astfel de pacient nu are riscul reactivării de infecţie cu virus

B, în condiţiile terapiei biologice, pentru că el şi-a câştigat

imunitatea.ADN/HVB nu este necesar a fi recoltat.

4. Profil INFECŢIE OCULTĂ: AgHBs-/AcantiHBs-/Ac

antiHBc+/ADN.HVB+/ALT =Normal.
Prezenţa ADN.HVB (chiar în cantităţi mici) indică activitate de

replicare pe cccADN.
Există riscul reactivării, fiind vorba de aşa numita hepatită

cronică B ocultă. Este situaţia cea mai înşelătoare chiar pentru

experţi. ADN.HVB este necesar a fi recoltat.

EU AM AgHBs-/Ac antiHBs+/Ac antiHBc+/ si ALT=Normal. oare se mai impune viremia?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Exista doua categorii de anticorpi anti Hbc: cei de tip IgM- specifici infectiei acute si cei de tip IgG, specifici infectiei trecute. Acestia din urma, asociat prezentei ac Hbs sugereaza vindecarea infectiei.
Pentru linistea dumneavoastra, puteti determina viremia.

67dan

acum 10 ani

eu am efectuat ac anti hbc totali. asta ce inseamna?