Grup terapie renuntare la fumat

Fumatul

Postata de Psih. Antonia - Carla Isacu cu 13 ani in urma.

Din luna septembrie, Cabinet individual de psihologie Isacu Antonia-Carla organizeaza grup de psihoterapie pentru renuntarea la fumat „Fumatorii Anonimi”, in cadrul caruia participantii vor putea achizitiona deprinderi si comportamente privind renuntarea si mentinerea rezultatelor, precum si adoptarea unui nou mod de gandire si concepere a dependentei.
Avantajele terapiei in grup sunt urmatoarele:
- ocazia de a întâlni oameni cu experienţe similare si de a privi astfel “in oglinda” propriul comportament.
- posibilitatea descoperirii mai multor strategii de a face fata diverselor situatii care impiedica mentinerea rezultatelor.
- managementul recaderilor prin cresterea tolerantei la stress si frustrare, existand sustinerea terapeutica si a grupului.
- imbunatatirea abilitatilor de comunicare.
- capacitatea de a respecta reguli prin raportarea saptamanala catre grup.
- observarea impactului terapiei asupra celorlalti si povestile de succes.
- suportul grupului si sustinerea oferita de acesta (felicitari, recompense).
- raport bun cost-beneficiu, astfel fiecare participant poate beneficia de sustinerea si rezultatele mai multor personae.
De asemenea, putem oferi si sustinere medicamentoasa specifica in renuntarea la fumat (Champix) prin colaborarea cu un cabinet de psihiatrie pentru consult de specialitate si prescriptie.
De asemenea, oferim si posibilitatea consilierii individuale in afara sedintei saptamanale de grup.
Pretul unei sedinte de grup de 2 ore este 50 RON.
Terapeut: Isacu Antonia, competenta in terapia pentru renuntarea la fumat, obtinuta la Institutul de Pneumologie Marius Nasta (2006).
Pentru programari sunati la unul din numerele de mai jos sau pe e-mail [email protected].
Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Marasesti nr. 28 bl. 1 sc. 1 et. 2 ap. 7
Bucuresti, sector 4
Tel: 0723.248.708/0757.075.415

Raspunsuri (2)

ina

acum 13 ani

Cam cate sedinte sunt necesare pentru rezultate

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

De regula, 10-15 sedinte saptamanale, dar depinde foarte mult de modul de implicare a pacientului in terapie, de motivatia acestuia si de dinamica grupului. De asemenea, ulterior se poate solicita participarea la alte grupuri, cand apare riscul de recadere.