Parabenii si produsele cosmetice

Frumusete si intretinere

Postata de cu 16 ani in urma.

Buna ziua!Am aflat de la o prietena ca produsele cosmetice care contin parabeni sunt destul de nocive pentru piele. Intrebarea mea este: ce sunt acesti parabeni? Am vazut ca multe dintre cosmetice ii contin. Chiar trebuie sa evitam aceste produse? Care sunt efectele negative pe care le pot avea asupra pielii?

Raspunsuri (3)

alexandru1086805

acum 16 ani

Parabenii ar fi niste substante care determina cancerul de piele si trebuie evitate mai ales utilizarea cosmeticelor care ii contin la copii.

simona312112347

acum 15 ani

Cum putem evita utilizarea lor? Adica, cum ii recunosc in componenta unor produse cosmetice, mai ales in cele pentru copii?

colnago

acum 14 ani

Produse cosmetice care nu contin parabeni, chimicale daunatoare: www.shoptni.info