proteza dentara

Educatie pentru sanatate

Postata de marya123456789 cu 10 ani in urma.

De 2 saptamani mi-am facut proteze dentare si sus si jos .Cu proteza de jos nu am nici o problema, in schimb cu cea de sus nu o port suporta din cauza zic eu a gingilor care se irita.am fost la stamatolog a mai ajustat-o dar tot nu o pot purta din cauza ca ma dor foarte rau gingile.intrebara mea este ce trebuie sa fac ca sa o pot purta?

Raspunsuri (2)

NICU

acum 10 ani

ancearca sa-i lipesti cu omega si sar putea cu timpu sa te obisnuesti

tehnician

acum 10 ani

Ca sa puteti folosi proteza superioara in continuare, trebuie in primul rand sa o purtati in continuare...Apoi trebuie sa colaborati cu medicul stomatolog, si dupa o peroada de purtat zilnic (toata perioada cat sunteti treaza)-cateva zile, o saptamana, sa mergeti sa vada unde "va bate",ca sa stie exact de unde sa ia din proteza. Daca nu o purtati, mai ales la masa, nu va vedea unde se inroseste gingia si nu va sti de unde sa ia...Si trebuie sa continuati sa o purtati cu rabdare, astfel incat sa se obisnuiasca gingia. In timp gingia se "intareste" si devine mai putin sensibila. Purtatorii vechi de proteza stiu la ce ma refer...Pasta gen Corega nu prea reduce durerea, are doar rolul de a "lipi" proteza mai bine pe gingie. Asadar, rabdare, perseverenta, si neaparat mai vizitati si medicul. Numai bine!