miscare

Educatie pentru sanatate

Postata de Daxya cu 12 ani in urma.

Ma puteti ajuta ce sa aleg intre : fitness , aerobic, kangoo jumps,tae boe, pilates? Sunt foarte sp***a am 42kg ...nu vreau sa slabesc vreau doar sa fac un pic de miscare si sa imi intaresc muchii pentru ca ma doare tot corpul in special picioarele...stau foarte mult in fatza calculatorului pt ca asta este meseria mea .Va multumesc :)

Raspunsuri (3)

Sari

acum 12 ani

Depinde de tine , daca iti place sa faci ceva in echipa sau individual, atunci vei putea cel mai bine decide sa fii fericita.
Inotul este sportul cel mai indicat, caci iti fortifici toate grupele de muschi, le poti creste chiar masa musculara, si totodata se elimina si contractiile sau coloana stand mult in aceasi pozitie se taseaza, lucru care cu timpul va duce la dureri.prin inot se intind toate oasele si intra intre ele acel lichid, care le face sa fie sanatoase.
Poate vei ajunge sa mai pui si ceva kg pe tine, caci dupa inot ti se face o foame de lup.
Sanatate.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Pentru tonificarea muschilor si aspect armonios puteti practica pilates sau tai chi. Celelalte metode pe care le-ati amintit va vor ajuta si ele. Diferenta dintre cele doua categorii este dinamismul. Primele presupun si linistea mentala, emotionala si corporala, celelalte dinamism. In functie de ce aveti nevoie cred ca toae sunt bune.

doctor house

acum 11 ani

SE NUMESTE PENIS SI CAND NU STAI CA VACA SI FACI EFORT SLABESTI FOARTE MULT ;)