vasa capilare plesnite pe abdomen

Diverse

Postata de membru226677 cu 11 ani in urma.

buna ziua am 25 de ani si am in zona toracelui sub coaste niste vinisore rosii ( vase capilare plesnite ) atat in partea dreapta cat si partea stanga, nu ma doare dar nu stiu de la ce am facut asta. nu am fost inca la medic . vreau un sfat de la dvs. multumesc

Raspunsuri (5)

gyana13

acum 11 ani

asa am patit eu cand am fost insarcinata, vergeturi....

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Capilarele sunt vase mici care fac legatura intre artere si vene in organism. Cand ele sunt "fortate" sa se largeasca brusc si apoi sa se ingusteze, peretele lor se sparge si astfel se observa mici "linii" rosii si visinii la nivelul pielii.
In general, persoanele cu pielea mai sensibila se confrunta cu astfel de probleme chiar si la mici presiuni .
Nu exista solutii eficiente de tratament deoarece aceste capilare sparte nu se vindeca.

Alexandru

acum 10 ani

buna ziua!asa am si eu pe brate...le am din nastere...vreau sa stiu daca sunt periculoase.de exemplu daca vreau sa-mi fac un tatuaj in zona lor ar avea ceva?

cosor Liliana

acum 8 ani

Fiul meu are 16 ani si jumatate.De vreo 3 luni am observat ca pe corpul lui au aparut niste vene sparte(ca si vergeturile),dar rosii,pe abdomen,in jurul mameloanelor,pe brate in partea de sus,pe solduri si in spate in partea feselor.Nu dor,nu se modifica;(specific ca fiul meu este mai grasut decat ar trebui).Puteti sa-mi spuneti ce ar putea fi?Ar trebui sa ne ingrijoreze?

MembruMobileApp1493974328

acum 6 ani

Am avut o multime de capilare sparte pe picioare, in jurul gleznelor si pe gambe cele mai multe. Am inceput sa iau zilnic pelin dulce crud sub forma de pudra (asta pt probleme de stomac) si am fost foarte surpinsa ca dupa aprox 2 luni au disparut si problemele de stomac dar si capilarele au disparut aproape de tot ! Pelinul dulce nu este amar, deci se poate lua fara probleme.