Tratament cu Euthyrox

Diverse

Postata de cris-julia cu 11 ani in urma.

Buna seara,

Medicul i-a recomandat surorii mele sa intrerupa temporar (10 zile) tratamentul cu Euthyrox, pt. a forta tiroida sa lucreze(a scazut in volum,e de 7 ml),din cauza ca primeste hormoni sintetici,din afara. La ce riscuri se supune in acest caz?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

10 zile fara tratament nu supune organismul la riscuri.
Este recomandat sa respectati indicatiile medicului endocrinolog.

cris-julia

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns. Ieri a fost la consultatie si i-a intrerupt medicatia pentru 3 saptamani,deocamdata.Curand va incepe scoala,sora mea este eleva, va avea probleme deosebite de concentrare?