Pot să-mi fac un tatuaj dacă sm LES?

Diverse

Postata de Daiana cu 2 saptamani in urma.

Daca am LES de 5 ani și acesta este tinut sub control, neavând forme grave. Pot să-mi fac un tatuaj?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Puteti face un tatuaj chiar daca aveti Lupus Eritematos Sistemic, atata timp cat boala este tinuta sub control. Cu toate acestea, este foarte important sa stiti ca tatuajele pot declansa o reactie a sistemului imunitar, ceea ce poate agrava simptomele LES.

De asemenea, tatuajele pot duce la complicatii cum ar fi infectiile, care, pentru o persoana cu lupus, pot fi mai greu de combatut. Inainte de a lua orice decizie, discutati cu medicul dermatolog. El este cea mai buna sursa de consiliere in astfel de situatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-ar-trebui-sa-stiti-inainte-de-a-va-face-un-tatuaj_10927
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/riscurile-la-care-te-expui-cand-iti-faci-un-tatuaj_17053
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/adevarul-despre-tatuaje-si-infectiile-asociate-pot-duce-la-aparitia-canc_17803