am nevoie e un sfat

Diverse

Postata de andrei cristina magdalena cu 12 ani in urma.

de ce oare i-a aparut sotului meu la recocolita usturime si durere in jurul anusului?nu a avut scaun tare si nici numeroase nu au fost si totusi de cateva zile nu ii cedeaza durera si usturimea.i-am luat supozitoare'''' proctomed'''' dar nu il ajuta cu nimic!! o fi oare de la aceasta boala sicaitoare sau o fi de la hemoroizi?dar de ce nu il ajuta supozitoarele?cum sa il ajut?ce imi recomandati sa fac?multumesc!!!!!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

durerea si senzatia de usturime poate fi expresia existentei unei boi hemoroidale, unei fisuri anale, boala Crohn, constipatie, proctita, abces perirectal, traumatisme, colita ulcerativa. ar fi indicat ca regimul alimentar sa contina mai multe fructe, legume si cereale integrale; efectuarea exercitiului fizic zilnic si administrarea de laxative, daca sunt necesare, pentru a facilita eliminarea scaunului, reducerea efortului de defecatie si ameliorarea durerii;aplicarea de creme antihemoroidale eliberate fara prescriptie medicala sau creme cu cortizon pentru fisurile anale;administrarea de medicamente antiinflamatorii,pentru combaterea dureri, ce nu necesita prescritptie medicala;
ar fi indicat consultul medical (un tuseu rectal, rectoscopie), in cazul persistentei durerilor, agravarii acestora, extinderii lor, aparitiei sangerarilor rectale.