Am distonie neurovegetativa ? Sau altceva ?

Distonie Anxietate Afectiuni si tulburari cardiovasculare Refluxul gastroesofagian
+1
Vezi toate grupurile

Postata de rtl12 cu 5 ani in urma.

Buna Seara. Am 30 de ani. De aproximativ 2 luni am aceste simptome:

1) Palpitatii. Dureri si intepaturi in zona pieptului. O senzatie de arsura si o senzatie ca si cum m-ar strange ceva in piept. Durerea din piept uneori se extindea in partea stanga.

2) Stare de nervozitate si anxietate. Am avut si doua atacuri de panica la inceput.

3) Oboseala, chiar si dupa ce am dormit destul.

4) Ochi umezi si parca mai sensibili la lumina.

Cu tensiunea stau bine. Am facut un EKG si un Eco-Cord si au iesit amandoua bine. Am facut analizele de sange complete, si de urina, si au iesit toate bine.

Față de cum erau la incept, acum simptomele mi-au mai trecut, dar nu de tot.

Este posibil sa am distonie neurovegetativa ? Sau ceva gastric ? Ce as putea sa am ?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua si Craciun cu binecuvantare!
Ceea ce descrieti pare a fi atac de panica, pentru care va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Dac doriti sa mai discutam, ma puteti contacta la numarul afisat sau la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!

rtl12

acum 5 ani

Bună ziua și sărbători fericite.

Vă mulțumesc pentru răspuns.

Simptomele care le am au apărut cu vreo 1 sau 2 săptămâni înainte să am cele 2 atacuri de panică.

Acum cele mai accentuate simptome pe care le am sunt: senzația că mă strânge ceva în piept și parca un pic de arsură, palpitații, stare de anxietate ce ma face să transpir, și parcă aș avea si un țiuit în urechi. Iar în ultimele zile nu am mai putut dormi bine din cauza palpitațiilor și a strângerii în piept.