lipsa dorintei

Disfunctii sexuale masculine

Postata de floryad cu 8 ani in urma.

Buna ziua.
In urma cu 6 luni am suferit un infarct masiv. Inainte de infarct, am incercat sa am o viata sanatoasa, cu multa miscare fizica si cu o alimentatie naturala. Nu am suferit niciodata de hiper tensiune, diabet, nu am avut grasimi in sange sau trigliceride. Dar m fost fumator, fumam 3 pachete pe zi Medicii spun ca asta a fost cauza infarctului.
Intrebarea mea este - de ce mi-a, pierdut complect dorinta sexuala? Scuzati-mi exprimarea, dar pur si simplu nu mi se mai ....ridica....

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Cauza pierderii dorintei sexuale poate fi multifactoriala. In primul rand, poate fi o consecinta directa a infarctului suferit. In al doilea rand, este posibila aparitia unei forme de disfunctie erectila, ca urmare a unor probleme cu circulatia sangelui. Un alt factor care poate avea impact este starea emotionala, deoarece si depresia sau anxietatea pot scadea dorinta sexuala.

De asemenea, nu trebuie ignorate nici efectele tratamentului pe care il urmezi pentru infarct. Unele medicamente utilizate in tratamentul afectiunilor cardiovasculare pot avea ca efect secundar reducerea libidoului sau disfunctia erectila. Este recomandat sa discuti cu medicul tau despre orice posibila legatura intre tratament si lipsa dorintei sexuale.

In concluzie, pentru o evaluare corecta a situatiei tale, ar fi bine sa te consulti cu un specialist care sa te ajute sa intelegi cauza problemei tale si sa iti ofere o modalitate de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/afectiuni-care-pot-determina-scaderea-libidoului-la-barbati_17501
https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/9-factori-care-scad-libidoul_15437