Interactiune cu anticonceptionale

Diete

Postata de tashinga cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am 32 ani, 167cm, 72kg si vreau sa slabesc pana pe la 65kg. Nu pot sa practic sporturi care presupun efort din cauza unor probleme de sanatate cu ochii, dar merg pe jos destul de mult, am redus foarte mutl mancarea dupa ora 19.00, .... nu prea beau lichide dar lucrez si la asta, ... totusi nu reusesc sa dau jos nimic.
Am cumparat recent un set de medicamente: Clarinol 30 cps + Ceai Verde 30 cps, cu indicatia de administrare cate 1 cps din fiecare de 3 ori pe zi. Am 2 intrebari la dvs:
- desi pe cutie scrie ca nu au efect yo-yo (sa te ingrasi la loc dupa ce nu le mai iei) as vrea si parerea dvs; este aceasta afirmatie reala? cunoasteti acest medicament?
- iau cam de 4 ani anticonceptionale Desorelle si stiu ca medicamentele pentru slabit interactioneaza cu acestea; am mai citit pe forumuri ca nu ar trebui sa iau medicamente de slabit de exemplu seara cand imi iau anticonceptionalele, in alte parti ca se iau la interval de cateva ore inainte sau dupa anticonceptionale... nu sunt lamurita cum sta treaba cu Clarinol + Ceai verde - va rog sa ma lamuriti, este foarte important pentru mine sa le iau corect daca tot le-am cumparat. Au efect laxativ si asta diminueaza / anuleaza efectul anticonceptionalelor?
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

annemary1115

acum 13 ani

eu am folosit clarinol simplu in urma cu cativa ani dar nu a avut nici un efect iar dupa ce le-am terminat am ingrasat mai mult.cat despre efectul asupra anticonceptionalelor ar fi indicat sa intrebi un medic specialist

Iuli

acum 13 ani

Orice laxativ diminueaza efectul AC. Daca nu ma insel scrie pe prospect ca in caz de diaree accentuata (cateva scaune in decurs de cateva ore, nu mai stiu precis, verifica), efectul poate fi diminuat. Oricum slabitul NU se face cu pastile. Verifica hormonal, daca nu cumva nu reusesti sa slabesti din cauza AC, este o posibilitate.