Helicobacter pylori

Diete

Postata de Paul65 cu 13 ani in urma.

buna ziua. unchiul meu, in varsta de 47 de ani, a facut analizele si s-a gasit valoarea de 90 pentru bacteria helicobacter pylori. se poate va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa faca sau daca este o problema serioasa? din pacate, el consuma alcool dar nu fumeaza. daca considerati necesar va pot atasa rezultatele analizelor medicale. va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Diagnosticul pentru purtatorul de Helicobacter Pylori se stabileste pe baza " Testului Antigenului din materiile fecale " in contextul unui sindrom clinic.
Tratamentul este dupa o anumita schema cu 3 feluri de medicamente .Deci mergeti la medicul de familie cu analizele pentru a va prescrie tratamentul si durata,dupa care va trebui sa repetati analiza ( dupa o luna de la terminarea tratamentului ) Sanatate .

Alex.B.

acum 13 ani

Eu stiu ca prezenta H.P se constata in sange ! Tratamentul este intr-adevar cu 3 medicamente asociate din care 2 sigur antibiotice

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru o lamurire mai completa a d-voastra : Testul anticorpilor serici ( din sange in adevar) nu este atat de concludent ca testul antigenului de la nivelul materiilor fecale, pentru un diagnostic pozitiv. Titrul anticorpilor scade lent ( luni-an de zile ) si se repeta dupa sase luni de la finele tratamentului.
Testul antigenului ( pe care vi l-am recomandat ) de la nivelul materiilor fecale are o valoare de 88-89 % si o specificitate de peste 90%
Se foloseste atat pentru diagnostic cat si pentru verificarea vindecarii.
E bine sa discuti si cu medicul care v-a stabilit acest diagnostic.