exercitii fizice

Diete

Postata de ramona186 cu 13 ani in urma.

am o fetita de 8 luni , inca alaptaz, va rog sa-mi spuneti daca pot sa fac exercitii aerobice de ex. tai-bo si pilates. Este important pentru mina sa fac ceva miscare ptr. ca am inceput sa mai iau in greutate .

Raspunsuri (3)

Raluca_ana

acum 13 ani

Buna Ramona,

Sigur ca poti face; eu fac si am tot bebe mic. Ma simt minunat si sincer iti recomand Pilates; Tae Bo e un pic mai solicitant; mie mi-a dat o febra musculara groaznica si cand mai ai si un bebe care te alearga in toate partile, e cam complicat sa faci fata daca simti ca ti se rup picioarele de durere.
Pilates e chiar recomandat, atat pt nivelul tau de energie si buna - dispozitie cat si pentru remodelarea siluetei.
Nu afecteaza nu nimic alaptarea.
La mine totul e ok si chiar am inceput sa ma simt "mai vie"

Multa sanatate tie si micutei!

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

Buna seara! important era sa stim cum ati nascut, daca am avut sau nu interventie prin cezariana, dar oricum daca bebe are 8 luni putem incepe fara probleme miscarea, asta in cazul in care nu avem probleme medicale care sa ne puna piedica, ex. dureri lombare. recomand pilates, pe romaneste e un program de gimnastica medicala, exercitii care par usoare dar foarte eficace. te vei plictisi de ele si vei vrea mai mult si atunci trecem la fitness( banda, bicicleta, steper...etc) fara incarcare, adica greutati caci atunci vom face muschi tonifiind muschi vom slabi greu, asa ca totul cat se poate de simplu, mai multe minute de la o sed la alta si rezultatele vor aparea negresit. dupa alaptare poti incerca si aerobicul! mult succes si rabdare! sa ma tii la curent despre evolutia ta! sanatate multa si sa iti traiasca puiutul! Alina Iatan.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

cred ca pilates e ok ,