cum sa slabesc?

Diete

Postata de simmo cu 13 ani in urma.

Am fost anorexica, iar intre timp am avut o problema ginecologica, aveam ciclu menstrual neregulat si mama m-a dus obligatoriu la ginecolog si mi-a dat sa iau duphaston desi nu aveam 18 ani! Tratamentul a durat 6 luni si m-am ingrasat foarte mult (de la 42kg am ajuns la 62kg ac***a 1.6m inaltime) Problema este ca am incercat de nenumarate ori sa slabesc si niciodata nu am reusit sa dau jos mai mult de 1.5-2kg. Nu stiu cum sa fac si ce sa mai fac. Pe langa toate astea am durei mari de cap, ameteli, oboseala, imi amortesc mainile, simt ca ma lasa muschii, de abia stau in picioare, balonari, dureri de burta si stomac. Si am mancat sanatos, adica 3 mese pe zi si alimente sanatoase cum ar fi: tocana de legume, mazare, fasole, morcov, ceapa,carne, paste, lapte, branza; lichide consum aproximativ 1,5l (apa si ceai verde).
Ce as putea sa fac in acest caz ca sa-mi revin si sa mai slabesc putin( sa ajung la 55kg)?? pentru ca uneori sunt pe marginea prapastiei gata sa cad din nou in ea(sa devin anorexica) si asta nu-mi place deloc!!! Ma straduiesc din rasputeri sa nu cad, dar totusi as vrea sa ajung la 55 de kg si sa nu ma mai simt asa de rau ca acum.

Raspunsuri (7)

ochi negri

acum 13 ani

Cred ca ar trebui sa-ti faci niste analize,sa vezi de unde vine ameteala,durerile de cap si restul.La 18 ani nu e greu sa slabesti dar nici infometarea nu e o solutie,sa stii.Incearca sa mergi la o sala de sport unde sa faci aerobic nu gimnastica pe aparate,redu consumul de paine,paste,dulciuri(daca iti plac).Si mai ales incearca sa nu te mai gandesti numai la asta,cum sa slabesti.Mananca putin la o masa,nu te ridica prea satula dar nici nu te infometa.Cu ambitie si rabdare vei reusi,nu stiu de ce pari asa disperata.

nsanyi23

acum 13 ani

Ar trebui sa bei ceaiuri de slabire si sa nu mananci nimic seara dupa ora5.

alita

acum 13 ani

Trebuie sa faci analize la sange sa vezi daca nu ai anemie. Si eu am avut, iar dupa ce am urmat tratmentul indicat de medic, mi-am revenit. Trebuie sa mergi la Endocrinologie, acolo se fac aceste analiza si se rezolva si problema kg in plus. Nu folosi nicidecum ceaiuri de slabit, cunosc persoane care s-au ingrasat mai rau dupa ele.Nu te speria, toti trecem prin astfel de perioade dealungul vietii. Nu este o tragedie chiar daca ai luat ceva in greutate. Sportul este o solutie foarye buna. Mult succes| si un Paste fericit.

eva9216

acum 10 ani

Pastile de slabit -
http://track.buythermacuts.ro/product/ThermaCuts/?uid=2484&sid=746&pid=115&bid=adc***aec
Am inceput sa iau Thermacuts acum 2 luni de zile, si am slabit deja 16 kilograme.

iuliana

acum 13 ani

datorita anorexiei ai dat hormonii peste cap.citeste in cartea de ginecologie si vei vedea ca,in cazul malnutritiei exista probleme menstruale.asa ca felicitari!!!
duphastonul nu ingrasa,sigur.am luat la duphaston la viata mea si destul si sigur nu ingrasa.
nu te-a vazut nimeni anorexica??sa te fi oprit.lucrul rau oricum e facut

iuliana

acum 13 ani

daca redevii anorexica nici nu cred ca mai au tratam la ginecologie,nu te supara!!asa ca fereste-te.si asa esti data peste cap.
tu chiar nu vrei sot sau copil?
vei regreta amarnic cind vei incerca sa faci copil si Doamne Fereste ce fel de copil poate iesi cu probleme hormonale.asa ca potolirea!!!te-ai dat peste cap destul!!!

simmo

acum 13 ani

multumesc mult pentru raspunsuri:)
iuliana...sigur ca m-au vazut multe persoane:D si desigur aveau o reactie foarte aiurea:D le cam speriam pe toate:D si imi pare ffffffffffffffffoarte rau pentru ca am facut p***aa asta:( dar faptul este consumat si incerc sa ma mentin cat mai sanatoasa pentru ca asta conteaza fffffoarte mult:)
probleme ginecologice am avut si inainte de a ma infometa...dar sper ca in final sa fie bine:)
Pentru mine a fost un soc sa ajung atat de repede la 62kg:-s Aveam 55 si mi se parea ca am toata America pe mine si m-am infometat:( iti dai seama ce a fost sa pun 20 de kg in 6 luni:-s
Plangeam in fiecare zi fara exceptie...cand ajungeam in fata dulapului cu haine si a oglinzii pentru mine era tortura...dar ii multumesc lui Dumnezeu ca acum sunt mai bine....mai sunt perioade in care ma vad iarasi uriasa:D
Prioritatea nr 1 e sa fiu cat mai sanatoasa:) Multumesc pentru raspunsurile tale:) chiar m-au ajutat:)
O zi buna!