Bună ziua

Diabetul zaharat

Postata de bu 508dfi cu 12 ani in urma.

Am diabet zaharat tip 2 și i au siofor de 1000mg și amaril de 4 mg,în general glicemia este mare 230, de o săptămînă i au și spirulină 4 pastile pe zi 2 dimineata 2 după masă, întrebarea mea este: Spirulina mă poate ajuta să î mi scadă glicemia?Am mereu dureri de cap, am înteles că diabetul și tensiunea pot provoca accidentul vascular cerebral, cum mă poate ajuta spirulina ca să nu ajung să fac accident cerebral? Am cunoștinte care de de 2 ani este cu accident vascular, persoana este in vîrstă.Dar nu poate vorbii, m ai există vreo șansă pentru a se poutea recupera complet? Vă multumesc. Cristi, și aștept răspunsul dumneavoatră. Vă salut cu respect.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

spirulina este un suplimentar alimentar. ar fi bine sa monitorizati glicemia periodic, sa va consulte medicul diabetolog ce va ajusta dozele pentru a mentine glicemia in parametrii optimi (o glicemie crescuta constant va afecta microcirculatia si astfel vor suferi arterele, nervii periferici, ochii, ).
valorile mari ale tensiunii cresc tensiunea si in vasele creierului, de aceea apar durerile de cap (la ceafa) si exista riscul unor accidente ischemice tranzitorii sau de accident vascular cerebral.
o persoana ce a suferit un accident cerebral vascular poate beneficia de o recuperare neuromotorie (in serviciul medical de recuperare)

fitnesscoffee

acum 12 ani

Si eu sunt diabetic tip II si pana in urma cu 3-4 luni tot pe la 230 se situa si nivelul glicemiei mele . Pe langa Siofor-1000mg eu mai iau :Daitab;Fitodiab;Glicemonorm.
Am reusit sa scad nivelul glicemiei pa la 160-170 de cand am inceput sa beau zilnic 2-3 cesti de "Fitness B-Fine Coffee . Aceasta este singura CAFEA 100% NATURALA din lume in amestec armonios cu plante(medicinale) si condimente naturale
Este rezultatul a peste 7 ani de cercetari si este produsa in Italia . Presedintele firmei producatoare este absolvent al Universitatii de Farmacie din Bologna.
In continutul ei intra cafea Arabica(80%) si Robusta(20%) ambele cu un grad mic de cofeinitate si 13 plante si condimente.
4 dintre plante si anume :
-Iarba de Bermuda ;
-Ienuparul;
-Papadia ;
-Mesteacanul ;
impreuna cu Scortisoara au capacitatea de a reduce nivelul de glucoza din fluxul sangvin .
Toate detaliile le poti gasi pe www.fitnesscoffee.ro .
Multa sanatate !