Prolactina mare!

Dezechilibrele hormonale

Postata de ESTELLEXA cu 12 ani in urma.

Am hirsutism (par in barba si la mustata) si nu stiu exact cauza! Prolactina mi-a iesit 1137, TSH-0,874, FT4-1,1; FSH-5,86; LH-4,8, Progesteron-1,6, Estradiol-45,93; Testosteron-69,1; Am primit tratament cu Euthyrox, Spironolactona si Dostinex! Oare am eu sanse sa scap de parul nedorit cu aceste medicamente sau trebuie sa fac si epilare cu laser? Daca iau aceste medicamente, afecteaza o viitoare sarcina? Am 32 ani. Ajutati-ma va rog cu un sfat ca eu nu mai stiu ce sa fac sa scap de aceasta problema (ma pensez zilnic - parul e negru si mi-am facut rani in locurile respective)! Va multumesc mult!!!

Raspunsuri (1)

DANIELA DANESCU

acum 9 ani

Buna ziua ,am analiza aceasta prolactina de 1108 valaoare destul de mare ,in rest cele de galada tiroida sunt in limite normale ,oare carui fapt se datoreaza aceasta .In luna aprilie am fost operata la san tumora benigna restul de analize sunt in limite normale .Analizele le-am facut in iunie ..
multumesc !!!!