hipertiroidism

Dezechilibrele hormonale

Postata de alexandra_nitu20 cu 12 ani in urma.

Cum e posibil ca dupa doar 2 luni de tratament cu thyrozol 2tb a 10mg pe zi pt B.Basedow(tsh-0.02,tt3>600,ft43.67) sa ajung la hipotiroidism(tsh-55.6,tt3

Raspunsuri (1)

andrei

acum 12 ani

Este foarte posibil. Thyrozolul, in linii mari este un medicament ANTITIROIDIAN folosit preponderent la tratarea hipertiroidismului. Ceea ce inseamna (aici am sa vin cu o explicatie neacademica) ca acest medicament blocheaza tiroida (care produce in exces hormoni) sa mai produca acel exces. Deci in cazul in care doza de thyrozol este mai mare decat are nevoie, atunci un hipertiroidian poate ajunge hipotiroidian. Din momentul administrarii dozei, sau a schimbarii acesteia, dureaza intre 4 si 6 saptamani pana dozajul se stabilizeaza in organism. In consecinta, este foarte posibil sa ajungi hipotiroidian dupa 2 luni (8 saptamani) daca, nu iei doza optima de thyrozol. Solutia? Fugi la un endocrinolog bun ca sa ajusteze doza de thyrozol si ai sa vezi ca va fi totul ok.