Levofloxacina

Depresie

Postata de 1255 cu 10 ani in urma.

Buna seara, sufar de lyme, iar in timpul celei de a 3 cure de antibiotice mi s a prescris de catre doctor, Tavanic cu levofloxacina. Am urmat tratamentul 10 zile pt ca a fost foarte greu si am ramas cu efectele adverse ale acestui medicament: depresie, neliniste, slabiciune.. etc. Am intrerupt medicamentul de 2 saptamani, dar simptomele nu trec, ce trebuie sa fac? Vor mai trece? Multumesc!

Raspunsuri (8)

Sunshine

acum 10 ani

La fel am patit si eu...am luat 15 zile dupa care am ajuns la urgente.A trecut o luna jumatate si sunt cam la fel.

Sunshine

acum 10 ani

sunt o groaza de siteuri realizate de persoane care sunt in aceasi situatie, din fericire putea fi mult mai rau...si aici ma refer la rupturi de tendoane.cauta fluoroquinolones toxicity.Problema e ca e un antagonist al receptorului gaba, de aici apare starea de neliniste...o sa treaca...dar in timp.Problema e ca acest medicament ar trebui utilizat in situatii in care viata pacientului esti in joc, nu pentru orice infectie.Sunt o groaza de antibiotice care ar fi facut ce face levofloxacina dar din pacate doctorii.....PS: si eu tot pt lyme am luat.bafta

Cezar

acum 8 ani

Salut ce analize ai facut pentru dignosticare de lyme ?si ce sintome ai avut ?mersi astept un raspuns

Cezar

acum 8 ani

Salut ce analize ai facut pentru dignosticare de lyme ?si ce sintome ai avut ?mersi astept un raspuns

Mudura Mircea

acum 8 ani

Pt cei ce-a urmat o cura cu antibiotice si se comfrunta cu oboseala cronica ,balonări , costipatie , depresi , agitație , insomnie , este bine sa faceți o analiza de scaun pt depista daca aveti funghi (ciperci) pt ca dupa un tratament de antiniotic se distruge bacteriile benefice care mențin drojdiile in echilibru . O data cu distrugerea acest echilibru drojdiile se transforma in ciuperci care invadează intestinul si dau o grămada de simtome menționate Mai sus!

Utilizator11552625990

acum 5 ani

Bună.
Acum o luna si jumatate mi s-a prescris Tavanic pt pneumonie interstitiala. Dupa 7 zile de tratament cu Augmentin, fara prea mult efect am luat Tavanic.
De la prima pastila administrata am facut o reactie alergica cu care am ajuns la urgență.
La 20-30 minute dupa administrare mi s-a dus vocea, mi s-a inflamat gatul, limba, buzele, fața si am avut mancarimi intre degetele de la maini.
Dupa doua perfuzii mi-a revenit vocea.
Timp de o luna dupa reactie inca nu puteam inghiti ca lumea, mancarea, apa sau chiar si saliva intrand pe caile respiratorii.
Abia acum mi-am revenit in totalitate.

MA

acum 2 ani

Sa știi ca eu am luat 14 zile...tot pentru Lyme...și o pneumonie interstițiala suspecta Omicron,care nu trecea cu Klacid.Mi-am vindecat frumos pneumonia dar la 1 săptămâna după ce am terminat Tavanicul am făcut neuropatie periferica.Si de 1 luna nu îmi trece.Iau Thiossen și Urimil și aștept...neurologi a zis ca va trece în timp...nu știu.Dar sa știi ca LTT Borrelia a ieșit mult mai mic.Eu zic ca de fapt sunt reacții Herx.Eu am început un detox mai dur,dacă poți tine și 1-3 zile post cu apa.Multa sănătate!

Utilizator11707554234

acum 2 luni

Am luat și eu mizeria asta de levofloxacină. Am dezvoltat o grămadă din reacțiile adverse (nu sunt de fapt reacții adverse, ci probleme cauzate de mitocondriile afectate de levofloxacină care acum scot compuși oxidativi și strică o grămadă de țesuturi). Am probleme cu nervii periferici, tendoanele, puțin cu ochii, mâinile și picioarele foarte slăbite etc.

Mie mi s-a prescris pe baza unui diagnostic preliminar și cel mai tare e că nu mi s-a rezolvat problema (durere scrot).

Niște nenorociți o mare parte din doctori, dar în totalitate nenorociți producătorii acestor otrăvuri!

Dar pentru mine a fost o lecție serioasă să nu mă mai încred în doctori și sistem și să mă încred în Domnul!