INGRASARE

Depresie

Postata de nms cu 13 ani in urma.

E posibil ca din cauza unor medicamente ( mirtazapin, sertalina ) sa ma ingras. Iau aceste medicamente de o luna si am observat ca incep sa ma ingras . Va rog raspuns, MULTUMESC

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua, Vă recomand să staţi de vorbă cu medicul care vĂ tratează cu aceste medicamente , care oricum trebuie să facă un bilanţ al rezultatului acestui tratament. Împreună sunteţi în măsură să apreciaţi cu siguranţă . Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Studiile au aratat ca anumite antidepresive pot induce, in general, luarea in greutate, ca rezultat al cresterii masei tesutului adipos si al nivelului seric de leptina, hormon care controleaza apetitul.

Pacientii tratati cu mirtazapin semnaleaza un apetit crescut, in special pentru carbohidrati. Studiile au aratat ca mare parte din surplusul in greutate apare in primele patru saptamani de tratament, iar incidenta castigului in greutate dupa 12 saptamani de tratament cu mirtazapin a fost de 21%.

Cresterea in greutate poate fi si o reactie adversa.

Acestea sunt concluziile specialistilor, acum nu putem generaliza dar este posibil sa aiba si ei dreptate

Utilizator11560958352

acum 4 ani

Stai sa vezi dori cum e.... asta daca mai le luati!!!