Distimia

Depresie Distimia

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Distimia...Mda din pacte eu chiar ma regasesc in asta si nu stiu cum sa trec mai departe nu stiu ce as pute sa fac in continuare chiar nu mai gasesc solutii poate ma ajuta cineva cu un sfat .Multumesc

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Cele doua optiuni principale de tratament ale distimiei sunt:
- medicatia
- psihoterapia
Nu exista date clare care sa arate ca unul dintre aceste tratamente este mai bun decat celalalt. Totusi, exista unele dovezi care afirma ca utilizarea unei combinatii de medicatie si psihoterapie este mai eficienta decat folosirea individuala a medicatiei sau psihoterapiei.
Alegerea tipului de tratament depinde de mai multi factori:
- severitatea simptomelor distimiei
- dorinta pacientului de a-si intelege emotiile si evenimentele care ii afecteaza viata
- preferintele pacientului
- metodele anterioare de tratament folosite
- abilitatea pacientului de a tolera medicatia
- starea fiziologica a pacientelor: sarcina si alaptarea
- existenta unor servicii de sanatate mintala in comunitatea unde traieste pacientul. Dar totusi parerea mea este sa mergi sa te vada un doctor specialist. Multa sanatae