Cum se poate rezolva frica de rude moarte?

Depresie Frica de intuneric

Postata de MembruMobileApp1520794369 cu 6 ani in urma.

Salut, ma numesc Alex, am 18 ani, sunt din Galati si recent mi-a murit unul dintre bunici, acesta a decedat in urma unui atac vascular la creier acompaniat de o lovitura in cap in urma lesinului, eu locuind cu bunicii, am fost nevoit sa-i scot trupul aproape neinsufletit din baie. Dupa ce a fost confirmat decedat si luat de cei de la morga, urmatoarea zi am inceput sa manifest o teroare uriasa când stau singur in casa, fiind atat de rau incat nu am petrecut o noapte singur in casa.
Mi se manifesta diverse imagini ale trupului sau in minte si am impresia constanta ca trupul sau o sa se afle in spatele meu.
Pe deasupra am fost nevoit sa ma aproprii de sicriul sau si sa-i sarut icoana de pe piept, fapt ce aproape m-a facut sa lesin, resimtind cea mai mare frica/teroare din viata mea, si incep sa deprind o ura fata de casa respectiva pentru ca sunt efectiv bantuit de imagini.
Am trait ceva similar la varsta de 8 ani, insa nu cu aceeasi gravitate si atunci aveam mai mult timp liber si n-am fost nevoit sa locuiesc in casa respectiva.
Problema mea se mareste deoarece ma simt disperat si ultima data, trauma am trait-o pentru o perioada de un an ac***a cosmaruri aproape zilnic, iar eu nu-mi permit asa ceva deoarece in 4 luni am bacalaureatul si admiterea la facultate.
Nu pot pleca din casa aceea deoarece bunica mea este singura acum si are nevoie de tot ajutorul meu si chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat pt orice ajutor oferit

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Mergi la un bun psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala. Daca persoanele din jur sunt deschise, discuta cu ele starile pe care le ai. Daca doresti, ma poti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!