Cum pot scăpa de anxietate depresie ?

Depresie

Postata de Daniel cu 7 luni in urma.

De trei ani ma chinui cu pastile antidepresive,am început cu cipralex și tritico,apoi medicul a schimbat cu dulsevia și tritico ,apoi efectin și tritico,apoi efectin și olanIpina și acum de 1 luna și 2 saptam ani elontril ai mizarten!pot sa zic ca am avut o luna de coșmar zici ca intrase dracu în mine asa stari am avut simțeam ca înnebunea,au trecut astea și au apărut să-ți de greata și numai suport gălăgia!lin fiecare zi vreau sa ma internez!dar depind de mine mulți,tata are cancer metastaze trebuie sa merg cu el la terapii ,copil de 4 ani care vrea joaca și în loc sa ma bucur de el ma închid în camera la 10 !!dintr-un om vesel distractiv plimbare!am ajuns sa îmi fie ziua coșmar!!am fost la 3 psihatri ultima săptămână toți au dat diferite tratamente, ma duc și la psiholog!dar când îmi întra greata ma copleșește gândurile și plâng cât de rau am ajuns !nu știu cui sa ii mai cer ajutor !!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa cautati ajutor de specialitate pentru a gestiona anxietatea si depresia.

Va puteti oferi cateva sugestii generale care v-ar putea ajuta:

Continuati sa consultati un psiholog - terapia psihologica poate fi benefica pentru intelegerea si gestionarea emotiilor dumneavoastra. Cautati un psiholog cu experienta in tratarea anxietatii si depresiei.

Comunicati deschis cu medicul psihiatru - discutati despre reactiile adverse ale medicamentelor si exprimati-va ingrijorarile privind efectele lor. Medicul poate fi de ajutor in ajustarea tratamentului sau in alegerea altor optiuni.

Invatati tehnici de gestionare a stresului si relaxare - cum ar fi respiratia profunda, meditatia, yoga sau exercitiile fizice regulate. Acestea pot ajuta la reducerea anxietatii si a simptomelor depresive.

Elaborati o rutina sanatoasa - asigurati-va ca ati dormit suficient, ca va hraniti adecvat si includeti in programul dumneavoastra exercitii fizice regulate. Un stil de viata sanatos poate avea un impact pozitiv asupra starii dumneavoastra generale.

Cautati sprijin social - incearcati sa petreceti timp cu oameni dragi, sa discutati despre ceea ce simtiti si sa cautati sprijin emotional. Puteti considera, de asemenea, aderarea la grupuri de suport.

Faceti ceva ce va place - gasiti activitati care va aduc bucurie si va distrag de la gandurile negative.

Va recomandam sa va programati la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-simptome-tratament-urmari-cazuri-celebre_7380
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-optiuni-terapeutice_4519