Va rog ajutati-ma nu stiu cum sa iau DESORELLE

Contraceptie

Postata de Byanca Daciana cu 10 ani in urma.

Buna ziua,azi am fost la doctor la un control si mi-a spus ca am un chist ovarian pe partea dreapta si mi-a dat sa iau timp de 3 luni DESORELLE. Ultima zi de ciclu o fost duminica si mi-a zis sa incep de azi sa iau ca de maine ar fi cam tarziu. Imi poate explica si mie cineva cum sa le iau ca nu prea am inteles.Prima pastila care o iau azi trebe sa o iau de unde scrie miercuri si timp de 21 de zile sa le iau si dupaia sa fac pauza 7 zile? si daca in timpu celor 21 de zile imi vine ciclu tot sa le iau pana am 21 de zile luate si dupaia fac pauza de 7 zile si dupa pauza de 7 zile sa incep a 2 cutie ca trebe sa iau 3 luni? Ai prima oara cand iau si nu stiu cum va rog sa ma ajutati.

Raspunsuri (2)

Clara_Oana

acum 10 ani

Buna,
Daca raspunsul meu nu vine prea tarziu ar fi trebuit sa incepi cu pastila de miercuri pentru a putea sa ai o evidenta, ele nu au concentratie diferita, dar sunt puse pe zile pentru a putea sa-ti dai seama in caz ca ai uitat sa iei intr-o zi.
Vei urma cele 21 de pastile, vei face pauza 7 zile in in ziua 8 incepi o noua folie. Menstruatia ar trebui sa apara in pauza de 7 zile, daca nu apare nu te ingrijora, aceasta poate sa apara si cand incepi o noua folie.
Nu intrerupi pastilele daca vine menstruatia, urmezi calensarul cu 21 zile pastile 7 pauza.

Byanca Daciana

acum 10 ani

Ms din suflet tare de folos mi-a fost raspunsul tau.Ms inca odata