rog urgent un sfat ..yasmine-da sau nu?!!?

Contraceptie

Postata de ayanna cu 13 ani in urma.

..va rog un sfat ,o idee ,o lamurire.
..in urma unui control la ecograf mi s-a depistat prima data o anexita plus calculi renali..,am urmat tratament ,dar durerea persista in partea dreapta..si de 2 zile mici sangerari in urma unui contraceptiv de urgenta..atasez si rezultatul de la ultimul control..(al doilea) ''''chist mai mic de 37,8/26,4mm.+..microcalculi liniari..''''--intrebarea mea este:sa urmez sfatul medicului cu anticonceptionale yasmine..si toate problemele mele se termina.?!?! ;..e bine sa incep din nou cu anticonceptionale [desi am luat destui ani,vreo 7ani Logest,iar din ianuarie an curent am renuntat la ele,voiam chiar definitiv .. ..nu stiu cum sa fac.. sa cer un alt tratament pt eliminarea calculilor si rezolvarea chistului..sau sa iau yasmine?..multumesc anticipat..

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Calculii renali nu au nici o legatura cu contraceptivele, cred ca ati inteles gresit. Au insa legatura cu chistul. Contraceptivele pot face atat bine, cat si rau. Informati-va si luati o decizie. In nici un caz nu va vor ajuta la problema de rinichi pe care o aveti.

ayanna

acum 13 ani

inteleg ca nu are legatura calculii renali cu contraceptivele,insa eu sunt confuza daca ele administrate macar 3 luni imi va rezolva problema chistului sau sa incerc altceva..naturist eventual.. si..sangerarea e din cauza pastilei de urgenta?...ca m-am speriat tare :( multumesc pt raspuns..

Iuli

acum 13 ani

Da, contraceptivele administrate atat cat zic medicul si SUB SUPRAVEGHEREA LUI pot rezolva chistul. Naturist nimic. Sangerarea poate fi de la pastila de urgenta, dar nu este obligatoriu.