protejare

Contraceptie

Postata de florynusha07 cu 10 ani in urma.

buna...am si eu o intrebare....am fost la medicul ginecolog si mi.a dat anticonceptionale ARITZIA....dar eu menstruatia nu am avuto din 17 iulie pt ca am avut un chist ovarian....si a spus sa iau pilula chiar daca nu aveam menstruatie...si le.am luat....iar la a 5 pastila dupa ce am luato am facut sex neprotejat....deci pot ramane insarcinata daca nu am luat pilula in prima zi a menstruatiei??? va rog...ajutati.ma cu un raspuns

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In primele 7 zile de administrare nu este asigurata contraceptia si de aceea se recomanda utilizarea unor metode suplimentare.
Asadar, puteti ramane insarcinata in aceste conditii.