niste raspunsuri

Contraceptie

Postata de soricik cu 14 ani in urma.

din cauza stresului imi poate veni menstr mai tarziu chiar dak iau anticonceptionale?astazi trebuia sa`mi vina(vineri) si nu mi`a venit.am avut contact sexual marti si mereu iau pastilele chiar dak uneori le iau mai devreme.de obicei le iau la 23 si atunci le`am luat pe la 22.este vreo pb?ast un rap cat mai urgent

Raspunsuri (2)

marialeea

acum 14 ani

Da, stresul poate cauza intarzieri ale menstruatiei. Si sa stii ca nu e nici o problema daca iti iei pastiluta mai devreme, ideea e ca trebuie luata zi de zi, caci daca sari o zi poti avea probleme (asta depinde si de tipul de pastile pe care il iei, unele au o protectie mai mare, altele nu). Dar, oricum, daca le inghiti mai devreme sau mai tarziu, nu-i nici un bai, ideea e sa le iei fara intreruperi.
Iar cu ciclul... o sa-ti vina, poti fi si racita.

ankaa

acum 14 ani

se pot folosi si ovulele si prezervativul in acelasi timp? sau de ce nu?