Logest vs libidou

Contraceptie

Postata de Darianna cu 13 ani in urma.

Eu si prietena mea cea mai buna folosim amandoua acelasi tip de pilule anticonceptionale- Logest. Ne-au fost recomandate de ginecolog amadurora.
Si eu si ea avem aceeasi problema: libidoul nu este doar scazut, este practic inexistent.
Chiar daca suna superficial, pentru mine este o problema.
Iau pilulele ca sa ma feresc de sarcina dar ajung fara sa vreau la abstinenta. Ce pot face?

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Sa nu mai iei si sa folosesti prezervativ. Am trecut si eu prin ce treci tu si nu merita. Altceva nu ai ce face. Se stie ca anticonceptionalele scad libidoul. E paradoxal dar asta e.

GIna

acum 13 ani

Da, ori prezervativ ori ceva mai bun decat Logest. Nu trebuia sa te opresti tocmai la Logest caci sunt si metode mai bune de contraceptie, mai noi si nu asa "problematice".

mimirella

acum 13 ani

Logestul si yasminele as adauga eu, scad libidoul foarte mult, probabil din cauza concentratiei mare de hormoni.
Vorbe Ginei, incearca altceva caci nu este singurul contraceptiv care te poate feri de sarcina.

daria

acum 13 ani

aaa pai logestul e antic, mie imi provoca o lubrifiere foarte sp***a, de libidou ce sa mai zic.. :)) vorba fetelor, mai sunt si alte metode, mai noi, mai bune, mai sanatoase! daca suporti prezervativul foloseste-l, daca nu, altceva, dar nu pilule.

Paula

acum 13 ani

In lupta Logest vs libidou, Logestul castiga detasat, lasandu-ti libidoul si nu numai infrant! Mergi pe altceva mai bun!

Darianna

acum 13 ani

Altceva mai bun? Ce putem lua? Nu vreau sa trec totusi iar la prezervativ iar prietena mea zice ca are nevoie de anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei.

Paula

acum 13 ani

Amandoua sunteti in aceeasi situatie asa ca amadurora va recomand inelul vaginal.
Are cea mai mica doza de estrogen dar protejeaza la fel de bine ca si pastila pentru ca e tot metoda combinata. Iar prietenei tale o sa-i regleze si ciclul menstrual.

carmen

acum 10 ani

eu in 10 ani le-am tot schimbat pentru ca nu ma simteam bine, si libidoul a fost inexistent cu toate.succes.