Anticonceptionale

Contraceptie

Postata de Stoica valer cu 10 ani in urma.

Buna seara,
De 1 an si 5 luni iau Yasmin. Ieri am luat ultima pastila din blister. Nu ma simt prea bine de la ele,m-am ingrasat, si dorinta sexuala nu mai este la fel, aproape ca a disparut complet, am si ameteli. Vreau sa nu le mai administrez si nu stiu cum sa o fac, mi-e frica sa nu raman insarcinata. Dupa perioada de 7 zile, nu exista sanse sa raman insarcinata ? Nu stiu cum procedez :(
As vrea alte metode de contraceptie ,cu mai putine efecte adverse, dar la fel de eficiente.
Despre Nuvaring ce parere aveti?

Va multumesc

Raspunsuri (1)

lumy

acum 10 ani

inseamna ca acel tip de anticonceptional nu se potriveste organismului tau...trebuie facuta o analiza hormonala si in functie de rezultat medicul sa iti calculeze corect concentratia si tipul de hormoni potrivite organismului tau...si eu am luat yasmin si m-am ingrasat...acum de 2 ani jumate iau diane 35 care sunt perfecte pt mine...nu resimt efectele adverse pt ca mi se potriveste cu hormonii si problemele hormonale.am incercat mai multe tipuri si doar cu astea ma simt bine.nu am auzit de nuvaring, dar cred ca daca ti se prescriu contraceptivele corect calculate nu ar trebui sa mai ai probleme