Ajutor!

Contraceptie

Postata de Adelina123456 cu 12 ani in urma.

Buna ziua . As dori sa va adresez o intrebare. İau anticonceptionale Yasmin de 2 saptamani, din a 5-a zi de ciclu, si aseara am intretinut relatie sexuala neprotejata. De frica, dupa actul sexual, am luat imediat o pastiluta, iar a doua zi dimineata am mai luat una,regulat. de obicei luam regulat, dimineata la ora 7. İntrebarea mea este : Se poate sa fi ramas insarcinata tinand cont ca iau anticonceptionale dar cu toate astea a ejaculat in mine? Va rog frumos sa-mi raspunde-ti. Nu stiu ce sa mai fac. Astept raspunsul Dumneavoastra. Multumesc

Raspunsuri (4)

ina

acum 12 ani

Pastilele au fost recomndate de medic?
Daca vei lua mai multe pastile o data acestea nu vor oferi mai multa protectie.
Incearca sa citesti prospectul si informatii despre anticonceptionale pentru a intelege exact cum functioneaza acestea.
Daca pastilele sunt luate zilnic cam la aceeasi ora, aceste ofera protectie pe toate perioada administrarii. Contactul sexual este normal sa fie neprotejat pt ca pastilele te vor proteja, ovulatia nu mai are loc si nu ai cum sa ramai insarcinata.

Adelina123456

acum 12 ani

Da, dar a fost primul contact neprotejat. Probabil de asta atata frica. Deci trebuie sa stau linistita in privinta sarcinii?

ioana

acum 12 ani

daca nu este prima luna in care iei pastilele nu tb sa-ti faci nici un fel de grija. (eu le-am luat vreo 4 ani si nu am avut probleme). daca este prima luna in care le iei citeste prospectul sau intreaba medicul daca protectia incepe de la prima zi sau daca ai nevoie sa te protejezi suplimentar, desi ar fi tb sa iti spuna daca era cazul. nu-mi mai amintesc cum am procedat eu in prima luna de anticonceptionale :(

Adelina123456

acum 12 ani

Este prima luna in care iau pastilutze:(.. İar contact sexual neprotejat am avut dupa 8 zile de la inceperea tratamentului.. Multumesc frumos pentru raspuns