vreau un bebe

Ciclul menstrual

Postata de sfatptbebemeu cu 12 ani in urma.

am facut dragoste cu sotul meu in a 14 a zi a ciclulul . adica in perioada fertila dar un calculator de fertilitate imi arat ca ovulatia se produce in a 18a zi . adica 4 zile e posibil sa ramana vii spermatozoizii ca sa poata fi ovulat ? si sa se prinda acolo un bebeu ? va rog datimi un procentaj pt ca doresc cu ardoare un bebe . va multumesc. ioana

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Perioada fertila din ciclul ovulator se incadreaza in zilele 10-17 dupa prima zi a menstruatiei, cand are loc ovulatia (o conditie ar fi inaintea perioadei de ovulatie, ultimele 2-3 zile dinaintea ovulatiei fiind cele mai fertile ). Acesta este momentul in care, un ovul matur este eliberat in uter din foliculi. Dupa 12 ore ovulul incepe sa degenereze.entru femeie. Perioada fertila poate fi determinata prin masurarea temperaturii bazala, ce va creste inaintea ovulatiei si metoda mucusului cervical(are un aspect clar, alunecos, consistenta albusului de ou, pana in momentul de secretie maxima cand devine in final opac, lipicios - odata cu cresterea cantitatii de progesteron secretat, dupa ovulatie).

Mimi

acum 10 ani

Buna fetelor,si eu mi am dorit foarte mult un copil Si am reusit sa raman insarcinata fara doctori Si medicamente decat Cu rugaciune, daca va rugati Si credeti in Bunul Dumnezeu nimik nu este cu neputinta...rugaciune trece Si prin piatra! Pt mai multe Informati intrati pe ID Meu monyk_gils