urgent

Ciclul menstrual

Postata de elyna cu 11 ani in urma.

buna am si eu o problema la care nu gasesc nici un raspuns, am avut cm luna trecuta in 25 luna asta nu mi-a venit mi-am facut teste si mi-au iesit negative, azi am fost la ginecolog si mi-a faccut ecograf si nu sunt insarcinata dar cm tot nu am.... ma puteti lamuri si pe mine de ce nu mi-a venit?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ciclul menstral dureaza in mod normal intre 21-35 de zile; de obicei, intarzierile mai mult de 3 luni necesita investigatii suplimentare la un medic ginecolog sau/si endocrinolog.
Printre posibile cauze a intarzierii menstruatiei se numara: stresul, anorexia, tulburari hormonale, tulburari metabolice, afectiuni inflamatorii pelvine, sarcina, etc.