sarciana extrauterina sau chist?

Ciclul menstrual

Postata de roxxdan cu 12 ani in urma.

buna seara!...am o mare framantare...in perioada 14-18 iunie am avut menstruatie; dupa terminarea acestei perioade am avut un contact sexual ghinionist as putea spune s-a rupt prezervativul dar am luat postinor imediat....apoi in perioada 27-30 iunie am mai avut menstruatie....am fost la ginecolog si mi-a dat sa fac tratament cu duphaston...am facut tratamentul de 10 zile...iar acum mi-a venit menstrutia...in tot acest timp de la vizita medicala pana acum am dureri suportabile in partea stanga....mentionez ca in urma cu cateva luni am facut o laparscopie pt un chist ovarian stang de 6 cm....momentan am senzatia ca e ceva acolo...nu ma doare doar in partea ovarelor ci si un pic mai sus in partea stanga...este posibil sa fie o sarcina extrauterina...sau vreun chist?...totodata menstruatia poate influenta ecografia?...ce poate fi?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

De ce nu faceti un test de sarcina? Acesta este obligatoriu dupa orice intamplare de acest gen. Oricum extrauterina nu se simte, asta banuiesc ca stiati. Nici chistul nu se simte. Medicul va poate spune ce este dupa analize amanuntite. Cred ca este o dereglare hormonala pentru care ar trebui sa va adreesati unui endocrinolog.

roxxdan

acum 12 ani

am fost la ginecolog si am facut o ecografie...nu e nimic chistic