Problema !?

Ciclul menstrual

Postata de thinkpink cu 11 ani in urma.

Buna seara!
Am o curiozitate si eu...
Am 25 de ani, iar ciclul nu-mi vine regulat de cand ma stiu...adica sunt luni in care de exemplu mi-a venit pe 2 noiembrie-apoi 11 decembrie; iar apoi a venit un pic mai bine: pe 16 ianuarie-16 februarie. Asa mi se intampla tot timpul, sunt luni si luni. Precizez ca am fost si la ginecolog si mi s-au recomandat anticonceptionale iar in perioada cand le-am luat, bineinteles ca mi s-a reglat, insa cand am renuntat la ele (adica dupa 6 luni), s-a dereglat inapoi. Sincer nu as vrea sa iau in fiecare zi o pastila, mai ales ca eu folosesc prezervativul.
Sa fie oare o problema cu mine.... un motiv pentru care sa ma ingrijorez?
Multumesc! V-as fii recunoscatoare daca as primii un raspuns.
Cu stima, Anonim

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sunt tulburari hormonale care duc la variatia ciclului menstrual. Puteti consulta medicul endocrinolog pentru alte investigatii, insa nu constituie o problema majora care sa determine motive de ingrijorare.