ob-uri

Ciclul menstrual

Postata de ioanamada cu 12 ani in urma.

buna seara as vrea daca se poate sa imi raspunda unul din medicii forum-ului. am auzit de la cineva ca ob-urile nu sunt ok pt ca in mod normal menstruatia poate veni si cu cheaguri de sange, cheaguri pe care tamponul nu le poate absorbi iar acestea raman undeva acolo urmand ca in timp sa existe probleme destul de grave de sanatate.
folosesc ob-uri de aprox 5 ani si sunt foarte comode nu as vrea sa le schimb inapoi pe absorbante normale insa daca intr-adevar aceasta problema exista am sa faca aceasta schimbare.

va multumesc pentru ajutor

Raspunsuri (9)

ochi negri

acum 12 ani

Din moment ce nu ai avut probleme in 5 ani,eu zic ca nu mai e cazul sa-ti faci griji.Exista si varianta spalaturilor vaginale care ar inlatura eventualele resturi neabsorbite.

ioanamada

acum 12 ani

nicio probl ms frumos d raspuns

ochi negri

acum 12 ani

SCUZE,nu am vazut ca te adresai medicilor!

gina

acum 12 ani

spalarile vaginale nu sunt recomandate si sunt chiar periculoase vaginul este un organ care se curata singur ar trebui sa incerci sa combini ob-urile cu absorbantele normale care sunt bune si comode

ochi negri

acum 12 ani

Este adevarat ca spalaturile vaginale nu trebuie sa devina un obicei pentru nimeni pentru a nu deteriora flora vaginala,dar ocazional nu cred ca are nimic.Cum se combina absorbantele?

Raluca

acum 12 ani

Ochi negri,eu sunt in Germania de cativa ani si merg periodic la control ginecologic si cand am intrebat daca am voie spalaturi vaginale mi-a spus ca in nici un caz,ca nu fac decat sa distrug flora vaginala si apoi ma voi confrunta cu tot felul de infectii...cat am stat in Romania mi s-au recomandat dupa contactul sexual si sincer mai mereu aveam scurgeri albicioase destul de abundente,de cand am renuntat complet la spalaturi,nu mai am nici un fel de probleme :) acum,ce sa zic,fiecare face cum crede de cuvinta...si inca ceva,in legatura cu ramanerea cheagurilor "acolo undeva" -unde sa ramana?in vagin?nu au cum...in legatura cu co bi area absorbantelor cu ob-uri cred ca se referea ca in ultimele doua zile sa foloseasca absorbante pt a fi sigura ca se elimina cheagurile alea :)

Pena

acum 12 ani

Ai putea combina cele doua variante. Noaptea si cand stai acasa sa-ti pui absorbante, iar cand esti la munca si vrei siguranta maxima sa-ti pui OB-uri. Ai injumatati astfel perioada de utilizare si ai lasa organismul sa elimine in mod natural sangele menstrual.

Iuli

acum 12 ani

Spalaturile vaginale sunt cea mai mare p***ae pe care o poate face o femeie (pe langa sex neprotejat). Nu inteleg de ce ar face cineva asa ceva... Chiar nu inteleg.
Nu stiu cat de sanatos este sa folosesti numai OB-uri, eu am o vaga impresie ca provoaca si o usoara uscaciune a vaginului. Poate ma insel. Oricum te sfatuiesc ca atunci cand esti acasa sa folosesti absorbante obisnuite.

bianca

acum 10 ani

si eu folosesc combinate ob seara deoarece ma simt mai confortabil dar de la un tinp am o problema au inceput sami fie incomode oare de ce ma deranjeaza kand le introduc