Menstruatie precoce?

Ciclul menstrual

Postata de Mirabela cu un an in urma.

Buna ziua! Am o nelămurire. In data de 16 martie , mi s a terminat menstruatia , a durat 5 zile ( normal) , iar apoi am avut contact sexual neprotejat cu sotul meu , iar acesta a avut o scurgere in vagin. Am luat pastilă de a doua zi la mai puțin de 12 ore dupa ce s a intamplat , iar acum , la 6 zile după ce am luat pastila, 9 zile de cand s a terminat menstruatia , a inceput din nou. Sunt si la ovulatie ( conform calendarului menstrual). Intrebarea mea e : E normal ca pastila sa imi declanșeze menstruatia la o săptămână după ce am luat o? Mentionez ca nu am avut alte reacții " adverse " dupa administrarea ei. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Da, este normal sa apara o sangerare dupa ce ati luat pilula de a doua zi, deoarece aceasta pastila contine hormoni care pot afecta ciclul menstrual. Sangerarea poate fi mai abundenta sau mai putina decat o menstruatie obisnuita si poate aparea la orice moment dupa ce ati luat pastila de a doua zi, chiar si la o saptamana dupa.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Mai multe informatii despre pilula de a doua zi, gasiti in urmatorul articol:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091