Intariere menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de iulcris cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Va scriu in legatura cu o problema pe care o am.
Ciclul mestrual intarzie sa apara de aproximativ 7 zile. Am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative.
As vrea sa stiu daca este stresul o cauza a acestei intarzieri. Am trecut printr-o perioada oarecum stresanta in ultima perioada.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

laura

acum 12 ani

Poate sa fie de la stres,dereglare hormonala,boala inflamatorie pelvina..daca iti intarzie prea mult,mergi la medic..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca pana acum ati avut un ciclu regulat, acum este prima oara cand intarzie, iar testele de sarcina au iesit negative la cel putin o saptamana de la intarziere, dupa cum s-a scris si mai sus, pot fi o sumedenie de afectiuni, si daca aceasta intarziere continua, trebuie sa va prezentati la medicul ginecolog pentru mai multe investigatii. totusi, dupa cum ati intuit si dumneavoastra, aceasta intarziere poate fi cauzata si de stres excesiv, aceasta numindu-se amenoree de stres.
pentru mai multe detalii despre amenoree, va recomand si acest articol: //sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096

va urez o zi buna