Inatarziere cu 5-6 zile a menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de Sofia1983 cu 11 ani in urma.

Buna dimineata,

Probabil o sa sune infantil, insa...nu ma pot abtine sa nu intreb. Mi-a intarziat ciclul 5-6 zile. M-am protejat de fiecare data cu prezervativ. Peste cateva ore am o programare la medic. Test nu am facut - e prea stresant pt mine. Intradevar, am trecut prin momente stresante in ultimele sapt, insa nu este prima data si totusi nu mi-a intraziat niciodata asa de mult.
Care credeti ca sunt sansele sa fiu insarcinata?
Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

La o astfel de intrebare este greu de raspuns.
Trebuie sa stiti ca alte cauze de intarziere a menstruatiei pot fi: stresul, tulburari hormonale, tulburari metabolice, anorexia, infectii pelvine, etc.
E recomandat sa efectuati testul de sarcina +/- consult ginecologic.

Sofia1983

acum 11 ani

Multumesc pentru promtitudine. Tocmai ce am revenit de la clinica. Am fost consultata si mi s-a facut si o ecografie intravaginala. In afara faptului ca ednometrul era gros...nu s-a vazut nimic. Dna. Dr mi-a recomandata testul de sarcina. E neplacut, dar se pare ca nu am de ales. Nu-mi mai amintesc exact numele testului...ceva cu SURE....poate va suna cunoscut.