escapelle in ziua 13

Ciclul menstrual

Postata de bebitza26 cu 11 ani in urma.

S-a rupt prezervativul in ziua a 13-a a ciclului lunar si am luat escapelle la 2 ore dupa contactul sexual, insa in ziua respectiva am folosit Clotrimazol ovule. Cu toate ca s-a evacuat continutul ovulului pana la momentul actului sexual, am citit pe prospectul piluluei de urgenta ca are interactiuni cu antifungicele. Este posibil sa nu isi faca efectul? Va rog daca este posibil sa primesc un raspuns cat mai curand, inainte sa treaca cele 72 de ore. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Interactiunile medicamentoase pot afecta eficacitatea medicamentelor, inclusiv a contraceptivelor de urgenta cum este Escapelle. Cu toate acestea, Clotrimazolul este utilizat local, nu sistemic, deci e posibil ca riscul de interactiune sa fie minim.

Cu toate acestea, sfatul nostru este sa contactezi un medic sau un farmacist pentru un sfat medical cat mai curand posibil, deoarece ei au toate informatiile necesare pentru a iti oferi un raspuns corect.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ghid-antibiotice-precautii-interactiuni-si-efecte-adverse_18699