Duphaston interactioneaza cu Fluoxetin ?

Ciclul menstrual

Postata de anadragom cu 13 ani in urma.

Luna aceasta am luat Duphaston la sfatul medicului ginecolog. Imi vine sa plang intruna. Poate Duphaston sa cauzeze depresie?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Citeste prospectul..

anadragom

acum 13 ani

mersi, dar pe prospect nu scrie ca ar interactiona...
totusi e un lucru stiut ca anticonceptionalele pot modifica starile psihice. si intrebam daca duphaston - care e tot tratament hormonal, insa nu anticonceptional - ar putea avea si el efecte asupra starilor psihice.

Iuli

acum 13 ani

Cam orice tratament hormonal poate avea astfel de efecte. Duphaston e un progesteron, nu un estrogen, dar s-ar putea, mai ales daca esti ceva mai sensibila, sa fie de la el. Incearca totusi si sa iti abati gandul de la aceste stari. De interactionat nu cred ca interactioneaza cu Fluoxetin. In locul tau as intreba totusi medicul...Nu e bine sa persiste astfel de stari...