de ce oare?

Ciclul menstrual

Postata de moni-laura cu 12 ani in urma.

Am si eu o intrebare......in luna ianuarie am avut ciclul menstrual timp de 2 saptamani iar dupa numai o saptamana mi-a venit iar.....ce sa am?...Acum 3 ani si ceva la fel am patit timp de 2 luni iar dupa consultul unui doct ginecolog si un tratament totul a revenit la normal urmand ca dupa 2 luni sa nu-mi mai vina deloc ciclu...alt tratament ....fiind atunci diagnosticata cu amenoree secundara .Am luat tratament 4 luni iar la urmatorul control am fost diagnosticata cu sarcina in evolutie(aveam deja aproape 5 luni)(dar in perioada aceea de 4 luni de tratament nici un doctor nu mi-a spus ca sunt insarcinata ,toti imi spuneau acelasi diagnostic ....si am cerut parerea la 3 doctori). Am nascut un baietel (multumesc la d-zeu sanatos)chiar daca luasem acel tratament. Acum mie si frica va spun sincer sa mai merg la un doctor sa nu patesc la fel.......ce sa fac?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar investigatii suplimentare in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )

moni-laura

acum 12 ani

va multumesc pentru informatii....am sa tin cont de sugestia dvs si am sa consult un doctor ginecolog din alta localitate in cei de la noi din oras nu mai am incredere . Am uitat sa specific ca in anul 1992 dupa prima sarcina am fost operata de chist ovarian pe partea stanga cand mi-a fost extirpat ovalul stang , totusi am mai nascut apoi 2 copii . Se poate sa fie si asta o problema? Oricum eu va multumesc inca o data pentru informatii.